EDSA No Comments

Otsemüügitööstuse kogu jaemüük Eestis kasvas eelmisel aastal 4,4 protsenti 54 miljoni euroni (ilma käibemaksuta). Vahepeal kasvas otsemüügifirmadega koostööd tegevate inimeste arv 1 protsendi võrra ja ulatus ligi 43 tuhandeni.

“Eelmisel aastal töötasid otsemüügifirmad ja nende müüjad vaatamata jätkuvatele karantiinipiirangutele uue reaalsuse tingimustes edukalt ning suutsid personaalset müüki hästi kombineerida virtuaalse ruumi müügiga. See võimaldas tööstusel hästi kohaneda tarbijate muutuvate vajaduste ja ostuharjumustega ning hoida müügikasvu teist aastat järjest,“ kommenteerib Baltikumi otsemüügi assotsiatsioonide peasekretär Gintautas Zaleckas.
G. Zaleckase sõnul olid otsemüügifirmade müüjad COVID-19 tõttu isiklike kohtumiste piirangute ajal aktiivsed sotsiaalvõrgustike kasutamisel, konsultatsioonide ja tooteesitluste korraldamisel virtuaalselt. See andis lisavõimalusi mitte ainult olemasolevate klientide nõustamiseks ja teenindamiseks, vaid ka uute leidmiseks. Samal ajal on vajadus kodus töötada ja regulaarsete sissetulekute kahanemine viinud mõnede inimesteni avastama otsemüügi kui paindliku lisatulu või isegi kui oma ärivõimaluse.
Koroonaviiruse pandeemia tagajärjel hakkasid inimesed pöörama rohkem tähelepanu oma tervisele, mistõttu nõudlus ja müük kasvas erinevate tootekategooriate vahel kõige enam heaolutoodete järele, mida otsemüügifirmad müüvad.
Koroonaviiruse pandeemia tagajärjel hakkasid inimesed pöörama rohkem tähelepanu oma tervisele, mistõttu nõudlus ja müük kasvas erinevate tootekategooriate vahel kõige enam heaolutoodete järele, mida otsemüügifirmad müüvad.
Faktid ja numbrid:
2021. aastal ulatus otsekaubanduse kogumüügikäive Balti riikides ligi 246 miljoni euroni, otsekaubandusega tegeles aga ligi 196 tuhat inimest.

Vastavalt Euroopa Otsemüügi Assotsiatsiooni-Seldia andmetele oli 2021. aastal otsemüügifirmade kogukäive Euroopa Liidus rohkem kui 28,1 miljardit eurot ning otsemüük on lisasissetulekuallikas rohkem kui 6,5 miljonile inimesele.

Maailma Otsemüügi Assotsiatsioonide Föderatsiooni (WFDSA) kohaselt oli ülemaailmsete liikmete käive mullu 186,1 miljardit USA dollarit. Otsemüügiga tegeles üle 128 miljoni inimese, nendest 74 miljonit inimest tegelesid otsemüügiga osalise või täistööajaga oma isikliku ettevõtte kaudu.

Otsemüügis tegutsevatest inimesetest 85 protsendil on see lisateenistuse allikaks ning 78 protsenti selles äris tegutsevatest müüjatest on naised.